Aktualności

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO NBP W BYDGOSZCZY
5 października 2016

Dnia 28 września 2016 roku uczniowie klas ekonomicznych z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Sławnie uczestniczyli w wycieczce do oddziału Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy.

Hasłem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych jest „Poznaj NBP”.  Młodzież miała okazję poznać zadania i funkcje banku centralnego i dowiedzieć się czym różni się on od banków komercyjnych, poznać zabezpieczenia banknotów.

W głównej sali uczniowie mieli okazję zobaczyć i unieść dużą sztabkę złota. Waży ona 400 uncji jubilerskich, czyli 12,44 kg i jest warta ok. 1,9 mln zł!. Wzięli także udział m.in. w grze, dzięki której dowiedzieli się, co to jest inflacja i jaki jest cel inflacyjny. Mogli również zapoznać się z nową aplikacją NBP Portfel, która podpowiada, jak organizować codzienne wydatki.

Kolejną atrakcją był Escape Room- pokój z zagadkami logicznymi. Zadaniem uczestników zabawy było ich rozwiązanie i odnalezienie klucza umożliwiającego opuszczenie pokoju w określonym czasie. Nieco trudniejsze zadanie polegało na rozbrojeniu atrapy bomby działającej w oparciu o grę logiczną Mastermind. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta na Starym Rynku.

Narodowy Bank Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowali wystawę Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski. W 2018 r. będziemy obchodzili szczególną – setną – rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji Narodowy Bank Polski przygotował serię monet z wizerunkami czterech wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wystawie towarzyszyła gra plenerowa, w której uczniowie mogli podróżować po wielkoformatowej mapie Polski i poznawać historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości drogą Józefa Piłsudskiego.

Udział uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Sławnie w wycieczce

do Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy

był możliwy dzięki współpracy szkoły

z Bankiem Spółdzielczym w Sławnie i otrzymanemu dofinansowaniu.